piątek, 23 października 2020

Dla rozwagi, pamięci i ku przestrodze....

 Ażeby pamięć wspomódz, na przyszłość zachować i wnioski słuszne i mądre wyciągnąć. Zapisujemy tu podane, poniższe twierdzenia, aby poświadczyć że czas kołem się obraca, a wszystko tym samym jest choć zawsze inaczej jest sprawiane. 

"Mówił także do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: "Deszcze idzie". I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: "Będzie upał". I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?"

54-57 Łk 12

 

źródło: https://gliwice.wody.gov.pl/aktualnosci/809-sytuacja-hydrologiczna-na-obszarze-rzgw-w-gliwicach-3

Jak pracował zbiornik Racibórz Dolny? Resume sytuacji na dzień 19 października 2020 r.

Piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny rozpoczęło się dnia 14 października, ok. godz. 15:30. Do godziny 09:00 dnia 19 października 2020 r. zbiornik zretencjonował około 45 mln mwody, przy rezerwie powodziowej 140 mln m3Maksymalnie polder wypełniony był w około 27% (50,5 mln m3). W trakcie magazynowania wody nastąpiło także zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%. Aktualnie zbiornik posiada około 75 % rezerwy.

Wraz ze zbiornikiem Racibórz współpracował także polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Część sterowalna zbiornika obecnie jest zamknięta – woda jest maksymalnie spiętrzona (w stosunku do rzędnej wody w korycie), przez co woda w korycie Odry opada. Aktualnie zbiornik zretencjonował około 8 mln m3 (maksymalnie było to 17 mln m3, czyli 31% pojemności polderu) - zgromadzona woda spływa z części niesterowalnej.

Fala wezbraniowa

Posterunek wodowskazowy Racibórz-Miedonia w zlewni Górnej Ody w dniu 14 października o godz. 16.00 wskazywał rzędną: ok. 715 cm, przepływ ok. 767 m3/s. Fala powodziowa została ścięta przez zbiornik Racibórz Dolny i Polder Buków. Maksymalny dopływ do zbiornika Racibórz Dolny wynosił 868 m3/s. Kulminacja fali wezbraniowej zaczęła opuszczać teren działania RZGW w Gliwicach (wodowskaz Ujście Nysy Kłodzkiej) w godzinach porannych 17 października 2020 r. Fala została wymiernie spłaszczona i uległa wydłużeniu, dzięki działaniu zbiornika Racibórz Dolny.

Woda na stacjach wodowskazowych w zlewni Górnej Odry opada, bądź się stabilizuje po przejściu wezbrania. Aktualnie przekroczone: 11 stanów ostrzegawczych i 6 stanów alarmowych.

Zbiorniki w zlewni Górnej Odry będące w administracji RZGW w Gliwicach ścięły szczyty fal wezbraniowych na poszczególnych rzekach. Aktualnie trwa odbudowa rezerwy na zbiornikach poprzez zwiększone (dalej trwające) zrzuty wody.

 

W ciągu 6 dni (od 14.10.2020 do 19.10.2020) praca zbiornika Racibórz Dolny umożliwiła ochronę wielu miejscowości przed zalaniem. Wśród nich były m.in.: Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Koźle, Brzeźce, Obrowiec, dzielnica Otmęt w Krapkowicach, Sławice, Żelazna, a także miasto Brzeg. Dodatkowo spłaszczenie fali wezbraniowej uchroniło przed zalaniem oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie – Koźlu.

Praca zbiornika Racibórz Dolny to historyczny moment – po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry, wywierając czynny wpływ na terenie zlewni, również poprzez pracę zbiorników Nysa i Otmuchów. Wezbranie podobne do obecnego miało miejsce poprzednio w październiku w 1936 r.

Aktualizacja, 19 października br., godz. 11:00

Sytuacja hydrologiczna na obszarze RZGW w Gliwicach stabilizuje się a aktualne prognozy nie informują o ostrzeżeniach hydrologicznych czy meteorologicznych.

Stany wód w rzekach w Regionach Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry wykazują tendencję malejącą, bądź pozostają się na stałym poziomie. Stany alarmowe utrzymują się na wodowskazach: Karłowice, Ujście Nysy Kłodzkiej, Krapkowice, Branice, Racibórz-Miedonia, Krzyżanowice, Mizerów-Borki, Pszczyna, Jawiszowice i Kozłowa Góra, natomiast poziom ostrzegawczy odnotowano na posterunkach wodowskazowych: Olza, Chałupki, Branice, Koźle, Opole-Groszowice, Racławice Śląskie, Dobra, Krzywa Góra, Domaradz, Kamionka, Grabówka, Goczałkowice oraz Bieruń Nowy.

Wciąż pracują zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach bielskim, cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim oraz w mieście Bielsko-Biała i sołectwie Przyszowice, natomiast alarm przeciwpowodziowy utrzymany jest na terenie powiatu głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego i brzeskiego, a także na obszarze miasta Opole. Żegluga na rzece Odrze od km 51+000 do km 181+300, z uwagi na przekroczenie stanów ostrzegawczych na wodowskazie Miedonia, pozostaje zamknięta.

Sytuacja hydrologiczna w dalszym ciągu monitorowana jest przez służby RZGW w Gliwicach, które pozostają w stałym kontakcie m.in. ze służbami wojewodów oraz czeskimi służbami (Povodi Odry).

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wpis :-)